"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilim İnsanları – Hayvan Deneyleri İlişkisi

Hayvan deneyleri, eğitim ve tıptan başlayıp kozmetik ürünlerin geliştirilmesine dek birçok alanda aktif olarak kullanılmakta. Peki bilimde hayvan deneyi nasıl yapılıyor? Bir biyolog olarak hayvan deneyleri konusunda düşündüklerimden bahsedeceğim.

Tıpta henüz her şey tamamen deneyselken, M.Ö 500’lü yıllara kadar uzanan oldukça eski bir tarihi var hayvan deneylerinin. Hayvan deneylerinin tarihçesi üzerine yazılan bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Böyle bir geçmişin günümüzde terk edilmemiş çağ dışı uygulamalara vardığını biliyoruz. Peki, bilim insanların bu konudaki tutumu ne?

Ülkemiz bu konuda hala geride olsa bile Hollanda, hayvansız bilimsel deney yapmak üzere kollarını sıvadı. Bu, bütün dünya bilimcileri için heyecan verici bir gelişme. 2025 yılında bu konuda öncü görevi görecek olan bu atılım hepimiz içi umut vaat edici.

Hayvan deneyleri ve bilimsel dünya

Bilimsel araştırmalarda ve eğitim derslerinde kullanılan deney hayvanlarına, yalnızca model organizma gözüyle bakılmaz.

Bilimsel bakışta bilim adına yapılan her şeyin dünya yararına kullanılma potansiyeli kutsal bir amaçtır. Tüm varlıklar adına daha merhametli bir dünyayı hedefleyenler için bilimde atılan her adım daha az acı, daha fazla refah demektir. Bu doğrultuda tıbbi deneylerde kullanılan hayvana saygı duyulur ve gösterilir.

Özel bir anekdot olarak eklemek istediğim, kendi eğitimimde karşılaştığım hayvan deneyleri olacak. Bu derslerin öncesinde derste işlenen konunun hassasiyeti, ciddiyeti ve canlılara duymamız gereken saygı sebebiyle disiplini önemle anlatılırdı. Eğitim hayatımın en sert dersiydi fakat bundan asla şikayetçi olmadım. Tüm etik kuralları, hayvana acı çektirmememizi ve işimizi ciddiye almamızı tek tek anlatmışlardı. Bütün adımlarda yanımızda bulundular. Herhangi bir düzensizlik hoş görülmezdi, bu yüzden bu derslerde eğitimcilerimizin tutumunu her zaman çok sevmişimdir.

Bir biyolog olarak mezun olduğumda anladığım en temel şey, canlılara saygı duymam gerektiğiydi. Canlılık, Dünya’nın başından itibaren evrimleşmiş, çeşitlenmiş ve hayata tutunmuştu. Bu, derinden saygı duyulacak ve korunacak bir şey.

Yalnızca hayvanlara değil tüm canlılığa karşı geliştirdiğim bu bağlılık, gelecekte yapacağım tüm uygulamalarda canlılara saygı duymamı sağlayacak. Esnetilemeyecek etik kuralları ve mesleki deformasyona karşı bulundurulan yasaların varlığıyla, hayvan deneyleri hala hayatımızda. Bir gün akıllı bilgisayarların yerlerini almasıyla model organizma kullanmadan deney yapılacak günleri tüm bilim camiası iple çekiyor.

Hasta yatağındaki sevdiklerimiz ve aynı şekildeki evcil hayvanlarımızın, engelleri kaldıracak veya doğmamış çocukları iyileştirecek ilaçların deneyleri için. Bilim insanları yetiştirmek için. Hepsi için umuyorum ki çok yakında hayvan deneylerinden kurtulacak ve insanlığın üzerindeki bir karanlık yükten daha arınacağız.

2 Yorum

 1. Burak
  Burak 31 Temmuz 2021

  Fazla romantik! yapılan deneylerin çoğu kapitalist düzende insanlara birşey satmak için değil mi? Yani biz bu göz kalemini bu hayvanlar üzerinde deneyelim ki yarın öbürgün kimse bu göz kaleminden dolayı dava açmasın. Eğer sizin dediğiniz gibi akıllı bilgisayar bu hayvanlardan ucuzsa ozaman hayvan deneylerinden vaz geçerler ama ben ucuz olmayacağını bildiğim için kapitalizmin altın kuralı olan ucuz maliyet kuralından dolayı bu hayvanlar daha yüzyıllarca test hayvanı olarak kullanılmaya devam edicek.

  • admin
   admin 31 Temmuz 2021

   Yapılan deneylerin daha çok tıbbi ilaç ve tedavi üzerine olanlarından bahsettim bu yazımda. Kozmetikteki deneyleri açıkçası desteklemiyor ve zalimce buluyorum. Keşke akıllı bilgisayarların daha ucuz olduğunu söylemiş olsaydım, ne yazık ki öyle bir bilgi elimde yok. Gelecekte yapılacak projelerle maliyet belirlenecektir. Yine de bilimsel deneylerde çok anahtar bir problem vardır: Zaman! Eğer hayvan deneylerinin yerine geçecek akıllı programlar tasarlanırsa deneylerin sonuçları için aylar-yıllar beklenmeyecek, sonuç anında alınacağı için zaman açısından inanılmaz bir avantaj sağlanacaktır. Bu sebeple işe yarayan bir programın hızla yaygınlaşacağına eminim. Bu teknolojinin kucaklanması ise şu anlık bir muamma ama bana sorarsanız gelecek vaat ediyor ve çok uzakta değil.

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: