"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eşcinsellik Hakkında ne Kadar Düşünmeliyiz?

İnsanların özgürlük alanlarına saygı gösteriyorsak cevap: Hiç. Peki ya eşcinsellik ile problemi olan insanlar ne yapmalı? Homoseksüellik doğuştan mı gelir, eşcinsel miyim bunalımları ya da daha temel olarak, eşcinsellik ne demek?

Cinsiyetleri aynı olan bireylerin birbirlerine bedensel ve duygusal olarak yakınlık duyması, romantik hislerle ve seksüel çekimle de kendini gösteren bir yönelim tipi.

Milyon dolarlık soru: homoseksüellik hastalık mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzun yıllar önce homoseksüellik dahil olmak üzere kimi cinsel yönelim tiplerini hastalık olmaktan çıkardı. Öncesinde hastalık olarak değerlendirilmesindeki etkenlerden en önemlileri şunlar:

  1. Toplumda yaşayışı zorlaştıran bir durum olarak görülmesi.
  2. Cinsiyetçilik

Eşcinsellik sebebiyle toplumdan dışlanmak ve aşkın yaşanamaması. Yaşayamayınca günlük hayata adapte olmakta güçlük. Bunların etkisiyle kişiyi zorlayan psikolojik bir rahatsızlık olarak algılanmış. Fakat asıl nedenin insanların cinsiyetçilikleri sonucu bakış açılarındaki sübjektiflik olduğu bariz.

Seksüel yönelimler artık düşünülecek konu olmaktan çıktı bana göre. 1993’te hastalık olarak görülmemeye başlanan eşcinsellik, günümüzde çok daha olağan. En azından bizler buna inanmak istiyoruz.

Geçmiş ve günümüz arasındaki görüş farklılığını oldukça güzel anlatan bu harika filmi de kaçırmayın: Enigma

Eşcinsellik doğuştan mı yoksa o filmi izlememeli miydin?

Çeşitli mecralarda dedikodusu döndüğü gibi, bir filmi izleyerek ya da kitap okuyarak seksüel yönelim kazanılmaz ya da kaybedilmez. Hem basitçe, kim aşık olacağı insanı seçmiş ki?

Üzerine yüzlerce makale yazılmış, binlerce araştırma yapılmış olmasına rağmen kesin bir sonuç bulunmuyor. Kimi araştırmacılara göre seksüel yönelim, sınırları keskince belli olmayan bir grup gen tarafından kontrol ediliyor. Kimisine göre, kişi henüz fetüs durumundayken annenin yaşadığı tiroid, östrojen ve melatonin gibi hormon düzeylerindeki düzensizlerden kaynaklanıyor. Ya da belki de aile ortamı, belki de henüz bir bebekken şahit olduğu başka bir işaret veya belki de hiçbir şey!

Yalnızca başka bir varyasyon. Evet, işte eşcinsellik bu. Bir çeşitlilik.

Bu yüzden başlangıçta sorduğum sorunun cevabı açık ve net. Kara kara düşünülecek bir şey yok. Çocuğunuza eşcinsellik testi yapmanıza veya günahlar aramanıza gerek yok. Çünkü saç rengi, boy uzunluğu ya da ses tonu gibi bir çeşitliliğe bakıyoruz homoseksüelliğe baktığımızda. Ve inanın aklınızı meşgul edebileceğiniz onlarca ilginç seksüel yönelim tipi var.

Sonuç olarak bana kalırsa aşk güzel şey. Herkese happy pride month! Yani onur ayı mutlu olsun!

Sen ne düşünüyorsun?