"Enter"a basıp içeriğe geçin

Olumlu Bir Takım Adımlar

İş aradım, görüşmeye çağrıldım, uzunca bekletilip işe alındım. Artık düzenli bir hayata kavuştuğumu düşündüğüm anda ise mobbing ile yıldırma politikasını benimsemiş işyerimden ayrıldım. Hayata olumlu bakmak hiç de olası görünmüyordu. Fakat önümüze çıkacak hiçbir şeyden emin olamayız.

Günlerdir uykularım eski işyerimin karamsar havasına bulanmış rüyalarla doluyor. Yaşananların birden kaybolup gitmesini beklemiyor olsam bile beni bu kadar etkileyeceğini düşünmezdim. Artık bir sonraki adımı atmanın vakti gelmişti.

İşe gitmeyip tatil yapma fikrinin cazibesi ilerlemenin hazzını hiçbir zaman yenemez. Bu nedenle yüksek lisans için fakülte ile iletişime geçmeye karar verdim ve olumlu dönüş aldım. Her şeyin iyi gidemeyeceğini bildiğim ve yaşadığım bir rotadayım. Akademi engebeli ama zevkli bir yol. Çok çalışmak her zaman yeterli olmuyor ve burada her şeyin içinde olduğu gibi şans faktörü devreye giriyor.

Bazı eserleri tüketebilmek için, bazı düşünceleri karşılayabilmek için “hazır olma durumu” gereklidir. Akademiye devam etmenin de şansa bağlı bu hazır olmayı gerektirdiğini düşünüyorum. Çünkü elementlerin doğru yerlerde bulunması gerekiyor. Zamanın, yerin ve psikolojik sağlığın müsait olması her seferinde bir paket halinde bulunmayabiliyor. Bunları bir arada yakaladığın an, fırsatı kaçırmamak için hızlı olmak lazım. Koşar adımlarla, bir-iki!

O olumlu adımı at durma, kendini gerçekleştir!

Kendi şansını yaratmak. İlerlemek için hazır olduğunda bir adım daha atıp inisiyatifi üstüne almak gerek. O aramayı yapmak, o buluşmaya katılmak veya niteliklerinin uygun olmadığını düşündüğün o işe başvuru yapmak gerek.

Konfor alanının dışına çıkmak hepimizin olumu karşılayacağı bir şey değil, farkındayım. Hatta sanıyorum ki ne kadar zorlu olduğunu oldukça fazla deneyimleyenlerden biriyim. Ancak hayat da bu alanın dışına çıkmadıkça daha iyi olmuyor.

İlerlemek için gereken mental hazırlığı yapsam dahi hiçbir zaman gerçek anlamda hazır olamayacağımı biliyorum. Kendin için doğru olanı yapmaya başlamak. Gerekiyorsa benim yaptığım gibi istifa ederek, ne zamandır içinde tuttuğun şeyleri söyleyerek, çekip kapıyı çıkarak ve başka bir kapıyı açarak.

Gerçekten çünkü; bir kapı kapanır, bir kapı açılır. Hayat sürprizlerle dolu. Sürpriz faktörünü lehine kullanmaya başlayıp o koltuktan kalkmak gerekiyor artık. Kendini gerçekleştirmeye başlamak ve bu amaç için ilerlemeye devam etmek gerekiyor çünkü hayat yalnızca böyle yaşanmaya değer.

Sen ne düşünüyorsun?