"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Arama Süreci Depresyonundan Çıkmak

Tecrübe edinmek için işe girmek istediğimden beri iş arama meselesinde zorlanmanın ne demek olduğunu çok iyi anlar oldum.

Mezuniyetin ardından gelen rahatlama kendini çok kısa bir süre içerisinde işsizlik korkusuna bırakıyor. LinkedIn ve Kariyer.net sitelerini arşınladım fakat ne işçi arayan bir yer buldum ne de kendime göre bir iş. Arayanların da tecrübeli eleman araması, tecrübe edinmeye çalışan bizzat kendim için pek de iç açıcı olmadı tabii.

Bir süre sonra lisansıma boşuna emek vermiş gibi hissetmekten çıkıp, parasızlık derdine de batmış oldum. Artık bir işim olmalıydı, bir yerde çalışmak ve bir işe yarıyor hissetmem gerekiyordu. Dahası, toplum baskısı da hiç yardımcı olmuyordu.

İş ararken nelere dikkat edilmeli ve neleri gözden çıkarmalı, hepsi üzerinde uzman olmuştum artık. Yine de ne iş ilanları vardı ne de uygun pozisyon.

Böyle bir durumda yavaş yavaş depresyona girmek işten bile değil. Gözüme ” İş görüşmesinde başarılı olmak için 10 yöntem ” ya da ” İş ararken yapılan 5 hata ” gibi başlıklar ilişip dikkatimi cezbediyordu. Daha iş görüşmesine bile çağrılmamış olduğum tekrar tekrar yüzüme vuruluyordu.

Aslında asıl soru iş arama sürecinde nasıl depresyona yakalanmam? olmalı. Gerçek marifet, bu kadar baskıya ve bunalımın ayıplandığı bir toplumda depresyona girmekten kaçınmaya çalışmak. Bu mümkün olabilir mi, bu süreçte sakin kalabilir miyiz bunu biraz inceleyelim.

Depresyonsuz iş arama nasıl olur?

Bu sürecin en başına bakalım. Yıllardır okuyorsunuz, mezuniyete dek belki de iyi bir öğrencisiniz. Mezun olduktan sonra her zamanki gibi yaz tatili yapılıyor ve yavaş yavaş kış gelmeye başlıyor. İş arama zamanı geldi artık. Sizin yetkinliklerinize sahip birisinin mülakat ve iş görüşmesinde sorun yaşamayacağını düşünüyorsunuz. Belki aynı anda birkaç yerden görüşmeye çağırıyorlar ama bir hafta geçmesine rağmen ” biz sizi ararız “ların ardı gelmiyor. Okuldan arkadaşlarınız ülke değiştirdi, amcalarının şirketinde başladı hatta bambaşka mesleklere atılanlar oldu. Siz ise kışı geçirmeye başlıyorsunuz, hayat etrafınızdan akıp gidiyor. Hayat zor, paranız yok ve geçinmenin güçlüğünün yanında komşularınızın sizden müthiş bir hamle bekleyişleri sizi yormaya başladı. İş arama siteleri ezberinizde, işçi arayan her şirketten haberiniz var… Ama olmayınca olmuyor.

Bu senaryo siz de tanıdık geliyor mu? Çünkü bunların aynısı yaşadım. Zaten karmaşık olan hayatım daha da karmaşıklaştı, ben ise gerildikçe daha da gerildim.

Bunu önlemek için işte bazı tavsiyeler:

1- Hayatınızı düzenleyin

Hayat rayından çıkmış gibi görünüyor olabilir. Bunun sebebi kontrolü kaybetme korkusu. Engellemek için adım adım düzen oturtmak gerekiyor. Bu adımlardan ilkinin evi temizlemek veya kitaplık raflarını düzenlemek olması bile mümkün. Belki bir spor rutini geliştirmek belki de sağlıklı tarifler denemeye başlamak bunlardan birkaçı. Sırasıyla hayatınızı organize edecek ve iş arama serüvenine daha pozitif devam edeceksiniz.

2- Plan kurun, yetişin

İş ilanları arasında dolaşırken gözünüze ilişen sertifika programlarına başvuru yapın ve evde öğrenebileceğiniz becerileri geliştirin. Bu işe sahip insanlar ne ile ilgileniyorsa, neyi iyi yapıyorsa siz de onları yapın.

Hem planlarınıza hem de hayata yetişin. Güzel şeyleri kaçırmayın ve plan kurmaya başlayın. Sosyallik işe girdikten sonra tutunmada kilit nokta. Kendinizi zenginleştirin. İş görüşmesi sırasında ve işe alımlarda kalitenizi mütevazi bir şekilde göstereceksiniz.

3- İş arama konusunda kurnaz davranın

Aradığınız işe sahip arkadaşlarınız o işi nasıl buldu, nasıl girdi, mülakatta nasıl davrandı ve hatta ne giyindi? Tecrübe her şeydir. Öğrenecek çok şeyiniz var, bunu unutmayın. İş bulma inceliklerle dolu bir meseledir.

Gerekirse işveren ile tanışabileceğiniz kongre ve konferanslara gidin, bu insanları tanıyanlardan bir network oluşturun. Geçmişte çalıştığınız yerlerden veya üniversite profesörlerinden referans isteyin. Gerekirse LinkedIn gibi profesyonel platformlarda işverenin dikkatini çekecek paylaşımlarda bulunun ve bir işçi olarak onu cezbedin! Bazen işe giden her yol mübahtır! (Hepsi değil tabii ama anladınız siz beni.)

4- Kendinize zaman tanıyın

İş bulmak kolay değil. Kariyer yapmak için gireceğiniz yol taşlı ve engebeli. Bu tamamen normal. Mezuniyet sonrası depresyon milyonlarca insanın başına geliyor ve atlatması sadece biraz zaman alıyor. Kötü işlerde çalışarak doğru işleri için kendinizi geliştirmeyi kaçırmayın. Bunun yerine acele etmeden, planlı ve adım adım yürüyün. Mola verin.

5- Psikolojik yardım alın

İş arama süreci herkes için yıpratıcı ve zaman öldürücü. Bunun yanında, tek başınıza baş etmek için oldukça ağır. Öncelikle kendi sağlığınızı düşünmeli ve doğru olanı yapmalısınız. Psikolojik destek için ücretsiz de dahil olmak üzere birçok kaynak var. Sonuç olarak, iş ararken kendinizi kaybetmeyin.

Kendi deneyimlerimden bahsedecek olursam şu şekilde açıklardım: Peynir ekmek ye ama mutlu ol! İş aramak bir yana iş bulmak bile korkunç olabiliyor yanlış işi bulunca. Bu yüzden de ne dilediğine dikkat etmek gerek… Bu da bir çeşit hayat dersi olsa gerek…

Sen ne düşünüyorsun?