"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kariyer Yapmak İçin İşten Çıkmak

İlkokul sıralarında otururken okula gitmenin anlamsızlığını sorgular ve neden okuduğumu bir türlü mantığa oturtamazdım. Liseye giderken de bu kadar uzun yollarda gidişimin gidiş olduğundan bir türlü emin olamazdım. İlerlemek istediğim kariyer net olarak hiç belli değildi. Sonunda üniversiteye gittiğimde ait olmanın paha biçilemez güvenliğini yaşamaya başlamıştım. Seçmek istediğim kariyer yolunu biliyordum ve üniversiteden çıktığımda çok geçmeden yüksek lisans yapacağımı düşünüyordum.

Öyle olmadı. Eh, bunun için kimseyi suçlayamayacağım. Pandemi kimsenin hayatını kolaylaştırmadı.

Elimdekinin çok değerli olduğunun farkındaydım. Hayattan ne istediğini bilmek ve kariyer seçimi çok zorlayıcı olabiliyor. Benim içinse bu seçim bir çeşit ilham gibiydi ve tutkumun azalması mümkün değildi. Gideceğim yolu biliyordum, araştırmacı olacaktım. Masabaşı iş benim için uygun olamazdı ve monotonluğa hiçbir zaman katlanamayacaktım.

İnsanın bazen böyle gerçek dışı bazı hayalleri olabiliyor. Fakat hayat da böyle yaşanır.

Okul bittiğinde yüksek lisans yapmadığımı söylemem şaşırtıcı olmayacaktır. Pandemi ve idealistik yapım beni herhangi bir bölüme girmemde engelledi. Bunun üzerine iş ilanları arasında dolaşmaya ve farklı kariyer fikirleri üzerinde düşünmeye başladım. Yeni bir kariyer yolu denemek bana göre olacak mıydı?

Yine, öyle olmadı. Bunun için suçlayabileceğim birileri var. Neden istifa ettiğimi geçmişte yazdığım yazılardan öğrenebilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak, bir ofis çalışanı olmak günden güne beni bitirmiş ve yaşama karşı bakış açımı değiştirmeye başlamıştı. Artık para kazanmak için mutsuz olduğu işlerde çalışan insanları normal karşılıyor olmuştum.

Bu düşüncelere katlanamadım ve istifamı verdim. Herkesin işinde mutsuz olması benim de geleceğimde, seçtiğim meslek ile mutsuz olmam anlamına gelmiyor. İş bulmak zor, bu doğru. Fakat sevdiğim işi bulmak için beklemeye değiyor. Para için çalışmanın hala zaman kaybı olduğunu düşünüyorum çünkü para insana zarar görmüş ruh sağlığını geri vermiyor.

Kariyer demek, hayatımı bu iş üzerine geçireceğim demek yani bir mesleğe karar vermek demek, yaşayacağım hayata karar vermek.

İşten çıkarak nereye varılmak istenmektedir? Kariyer böyle mi yapılır?

Açıkçası, evet. Spoiler vermiş olmak gibi olmasın ama sevmediğim ve daha kötüsü hiçbir işi sevemeyeceğim gibi hissettiren bir işten çıkmak verdiğim en doğru kararlardan birisiydi.

İzlediğim bir videoda genç bir çocuk “gelecekte olmak istediğin kişi ol” diyordu. Kendine güvenen, işinde başarılı, iş yerine giderken dinlediği müziklerden keyif alan bir kişi olmak istiyorum. İşte kariyer planlama benim için bu. Gelecekteki o kendinde güvenen insan neden şimdi kendine güvenmesin? Neden müziklerden şimdi keyif almasın?

Seçtiğin kariyer için şimdi çalışmaya başla, daha sonra değil. Olmak istediğin kişi olmak uzak değil. O kişi gibi davranmaya şimdi başla ki sana da o kişi gibi davransınlar. Meslek seçimi için en doğru rehber kendin olmalısın. Bir işin ne kadar para getirdiğinin azıcık bile önemi olmuyor çünkü o parayı harcayacak kadar mutlu hissedemiyorsun. Bu unutulamayacak kadar önemli bir kural.

Gelecek kaygısı zorlu olabilir. Bugün ben de gelecekte olacaklardan endişeliyim. Fakat endişeli olmak çok normal çünkü insanlar budur, en sonunda yoluna girecek şeyler için bile endişelenirler.

Şimdi yine iş aramaya başlayacağım ve belki yine sorunlarla karşılaşacağım. Hayat sorunsuz değil tabii ki ama mutlu olacağın bir işe girmek de asla bir lüks değil. Bunu hiçbir zaman unutmamak ve tutkuyu hiçbir zaman kaybetmemek gerek…

Sen ne düşünüyorsun?