"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Yerinde Mobbing Nasıl Hissettirir?

Sonunda bu yazıyı yazıyorum. Yazıyorum çünkü yaşadığım şey ile birlikte zamanla kendime ve düşüncelerime olan güveni daha da yitirebileceğimi fark ettim. İşte, iş yerinde psikolojik baskı, yani başka bir deyişle mobbing bu. İnsanı kendinden şüphe ettiriyor, yeteneklerinden ve sosyal becerilerinden şüphe ettiriyor.

Yaşadığım şeyi sizlere de tanıtmak isterim.

Mobbing nedir ve soğuk mu yenir?

İşyerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür.

Şeklinde tanımlanan bu psikolojik baskı, kimi zaman da fiziksel olarak başımıza gelebiliyor.

Bu yazıda mobbinge uğrayan işçinin yapması gerekenleri yazmayacağım. Bunun hakkında avukatlar tarafından hazılanmış çok güzel yazılar bulunuyor. Daha dün mobbing ne demek bilmeyen ben ne yaşadım ve neden kendime güvenemiyorum?

İş yerinde psikolojik baskı örnekleri

Sadece kısa bir sürede, kendime olan inancımı silip atan, “büyüklerin dünyası”nda yaşamak için henüz ve hala saf olduğumu düşündürten ve beni umutsuzlukların pençesine sürükleyen olaylar şunlardı;

  • Bir hata yapmamış olmama rağmen yapmışım gibi davranılması ve aksini belirtince gösterilen olumsuz tavırlar.
  • İşi beceremediğimi söyleyip beni kendi tecrübeli halleriyle kıyaslamaları.
  • Herkesin duyabileceği kadar yüksek sesle azarlanmak.
  • En ufak hatalarda sert bakışlar.
  • Neredeyse kimsenin bana yardım etmemesi, etmesini talep edememem.
  • Birçok şeyi aynı anda yapmamın istenmesi, yapamayınca beceriksiz olarak nitelendirilmem.
  • Diğer iş arkadaşlarımla kıyaslanmam.
  • Bu gidişle işten çıkarılmamamın şans olacağının söylenmesi.
  • Uyum sağlayamadığımın söylenmesi ve işi sevmediğimi ifade etmeleri.

Sanırım devam etsem göz devirmeler, yokmuşum gibi davranmalar ve sevilmediğimi kast etmeler de gelir fakat artık gereği yok diye düşünüyorum. İşten ayrılmamın ardından benim arkamdan konuştuklarını öğrendim. Keşke beni, arkamdan konuşacak kadar önemsediyseler bunu ben işteyken de gösterseydiler. Belki bir şeyler paylaşır, arkadaş bile olabilirdik.

Unutmayın, mobbing yapmak kimsenin tercihi olamaz ve mobbinge uğramak da kimsenin suçu değil. Patronunuzun kötü bir gün geçirmesi sizin suçunuz değil. Sinirini sizden çıkartması da onun hakkı değil.

Tüm bunları tekrar tekrar kendime hatırlatmak zorunda kalıyorum. Yapmadığım hatalar yüzünden özür dilemekten, gerim gerim gerildiğim için söylenenleri unutmak ve bundan dolayı da birilerinin affına sığınmaktan ve ne yazık ki hiçbir somut delili olmamasına rağmen en acı şey olan yargılayıcı bakışlardan kurtulduğum için mutluyum.

Daha güzel günlerde daha güzel davranılmak hepimizin hakkı.

Bu akşam herkes için güzel bir iş dileyelim. 🤞

Sen ne düşünüyorsun?